Řada mužů v současné době nachází uplatnění v profesích, které v době před třiceti lety byly určeny pouze ženám. Pokud přece jen uchazeč místo výjimečně dostal, často musel čelit posměchu ze strany nejenom mužského, ale i ženského okolí. Nabízí se jmenovat profese kadeřníka, květináře, dříve to byli i cukráři, nebo krejčí, kteří ve svém okolí nikdy nebyli považováni za dostatečné chlapy…
Dnes už naštěstí těmto předsudkům odzvonilo a nutno říci, že právě z těchto výše jmenovaných profesí vzešli muži, kteří své „ženské profesi“ dělají skutečně čest!
Namátkou jmenujme například známé českého floristu Jaromíra Kokeše, který se pravidelně umisťuje na předních příčkách floristických soutěží, či jeho kolega, Slávek Rabušic, zabývající se květinovým aranžmá v historických objektech. Stejně skvěle si vedou i naši módní návrháři v čele se známým Osmany Laffitou a řada skvělých kadeřníků a vizážistů, jejichž služby využívají nejenom známé osobnosti, ale i široká veřejnost. Mnoho mužů se osvědčilo jako zaměstnanci úklidových firem, či v prodejnách s parfumérií, nebo svatebních agenturách…
Další, už trochu „obyčejnější“, ale o to více firmami žádanější ženská povolání, která vykonávají muži, jsou posty zdravotních asistentů, nebo bratrů. Většina rodičů by jistě s nadšením uvítala, kdyby se o jejich ratolest v mateřské školce staral muž. Právě v těchto zařízeních mužský element poněkud chybí.
Tyto bílé vrány se zatím v České republice objevují jen v počtu pouhých dvou procent. Důvodem je samozřejmě špatné finanční ohodnocení. To ostatně platí nejenom ve sféře školství, ale i výše zmiňovaného zdravotnictví. Dalo by se tedy s nadsázkou konstatovat, že mnoho mužů vykonávající ženské profese, berou toto povolání spíše jako svoje poslání, i za cenu finančního podhodnocení.
Muži si prostě v ženské profesi vedou bravurně – o tom není sporu!