Někteří lidé jej přezdívají zázračným kamenem či nerostem, a to i v současné době, kdy se mnoho fyzikálních a chemických jevů v přírodě snažíme vysvětlit na vědecké bázi. Vlastnosti zeolitu jsou dobře zmapovány, přesto si jen stěží dokážeme představit jeho vznik a původ vzhledem k tomu, že se jeho struktura dochovala z doby před mnoha miliony lety, kdy se na planetě Zemi vyskytoval život v docela jiné formě.
Podstatné ovšem je, že naleziště tohoto druhohorního minerálu jsou poměrně bohatá, a že jeho cena na trhu není příliš vysoká. Tím pádem jej můžeme využívat dlouhodobě a stabilně, a to na mnoha místech a pro mnohé účely. Co zeolit dokáže a kde je nám nápomocný?
V kuchyni – zázračný kámen dokáže dobře pohlcovat různé pachy, což oceníme kupříkladu při vaření a zvláště pak u odložených odpadků v odpadkovém koši. Můžeme jej pokládat v jeho blízkosti, což se hodí hlavně v létě, kdy se v teplém a vlhkém prostředí dobře rozmnožují bakterie a plísně. Zeolitovou drť pak stačí občas propláchnout vodou a lze ji využít znovu.
Na zahradě – zeolit https://www.chlorito.cz/zeolit-do-piskove-filtrace dokáže uvolňovat do zeminy některé minerály, jako je vápník, hořčík, sodík, draslík atd. ve formě iontů a naopak na sebe váže toxické chemikálie. Tím půdu obohacuje o živiny a prospívá všem rostlinám (kromě kyselomilných druhů). Zároveň redukuje v půdě vlhkost – přebytečnou zálivku do sebe nasákne jako houba a v období sucha zas tekutinu uvolňuje.
U bazénu – možná jste již slyšeli, že se dá použít i jako náhrada filtračního písku v bazénové filtraci. Nečistoty pohlcuje nejen na povrchu mezi zrnky, ale i uvnitř v malých drobných otvůrcích, a stejně jako v zemědělské půdě, tak i z vody pohlcuje amoniak a další nežádoucí dusíkaté látky.
V botníku – skladovaná obuv vydává specifický odér, ovšem ne vždy jsou antibakteriální prostředky šetrné k naší pokožce. Zeolit absorbuje pachy z obuvi podobně jako v kuchyni a hlavně je naprosto netoxický a neškodný.