Rutinní věci jsou ty, které člověk dokáže dělat souběžně s normálním životem. Na začátek se hodí říct, že tyto návyky můžeme rozdělit na dobré a špatné. Ty dobré, kterých se týká tento článek, jsou například posilování, průběžné učení nebo celkově zdokonalování naší osobnosti. Ty špatné jsou potom známé spíše jako zlozvyky, tudíž se jedná třeba kouření, pití alkoholu, časté pojídání nezdravého jídla nebo okusování nehtů. Dobré návyky nám mohou pomoci získat větší sebevědomí nebo nás mohou v životě posunout dál, třeba zmíněné posilování. Jak ale nějakou rutinu vytvořit a dodržovat ji?
Začněte zlehka
Určitě se vám nepodaří si udržet návyk pravidelného běhání, když se hned první den pokusíte uběhnout 10 km na jeden zátah. Druhý den vás bude bolet celé tělo, a to vás pravděpodobně odradí od dalšího běhu. Konkrétně s běháním je určitě dobré začít například po 1 km každé dva dny v týdnu. Pokud i tak cítíte, že vám něco nevyhovuje, zkuste místo běhu chodit. I pravidelná chůze každý den vás může naučit a vštípit vám do hlavy nějakou rutinu. Dobré pro začátek jsou také ranní studené sprchy. Samozřejmě nebudete pod ledovou vodou takovou dobu, jako se normálně sprchujete, ale jen třeba 1 minutu. Studené sprchy jsou dobré na krevní oběh, ale i na zvládání stresových situací. Mozek se totiž postupem času naučí lépe ovládat vnější šoky, které v tomto případě představuje ledová voda.
Nastavte si dobu, po kterou chcete návyk dodržovat
Bez cíle to nepůjde. Řekněte si, že po dobu 60 dnů budete pravidelně cvičit. Jakmile překonáte prvních 20 dnů, měla by se pomalu tato aktivita začleňovat do vašeho mozku jakožto rutina. Po dovršení 60 dnů si můžete nejenom říct, že jste to zvládli, ale i pokračovat dál nebo navýšit aktivitu na těžší a tím se postupně zdokonalit. Takto po částech začínejte s každou novou aktivitou. Vždy ovšem dbejte na to, abyste si nenaložili to, co nedokážete zvládnout.